שימוש מעצבים במתודת מחקר פעולה לתיווך ידע במרחב העובר תהליך התחדשות עירונית: העיר התחתית של חיפה כמקרה בוחן | נעם ברוקמן - טכניון - החממה החברתית שימוש מעצבים במתודת מחקר פעולה לתיווך ידע במרחב העובר תהליך התחדשות עירונית: העיר התחתית של חיפה כמקרה בוחן | נעם ברוקמן - טכניון - החממה החברתית
  • ארכיטקטורה ובינוי ערים
  • נעם ברוקמן
  • פעולה עיצובית והתחדשות עירונית
  • העיר התחתית, חיפה, ישראל

פרויקט מחקר זה בוצע כחלק מהדרישות לתואר מגיסטר בטכניון.

מנחים: ד"ר דוד בהר ופרופ' רחל קלוש, הפקולטה לארכיטקטורה ובינוי ערים.

העיר התחתית של חיפה עוברת בשנים האחרונות תהליכי התחדשות עירונית. התהליכים מתרחשים בעידוד עיריית חיפה באמצעות מנהלת העיר התחתית ובשיתוף פעולה עם גופים יזמיים, עסקיים וכלכליים.

במחקרי בחרתי לבחון תהליכים אלה דרך נקודת מבטם של העסקים הוותיקים ושל תושבי השכונה, במטרה להנגיש את הידע המקצועי הנדרש הנוגע לתהליכי ההתחדשות וכן כדי לתת ביטוי לידע המקומי שלהם.

השתמשתי במתודה של מחקר פעולה על מנת לחקור את השפעתה של פעולה עיצובית במרחב. פעולה זו יועדה לתווך ידע לגורמים השונים הלוקחים חלק בתהליכי ההתחדשות העירונית: בעזרת עגלה שעיצבתי ובניתי, ייצרתי אירועים במרחב הציבורי. באירועים אלו הסברתי לתושבים את המצב התכנוני של כל אזור בו פעלתי, ובקשתי מהם להגיב. תוך כדי, תיעדתי את תגובותיהם בתמונה, בווידאו ובקול על מנת ללמוד מהם את הידע המקומי, החיוני לשיפור תהליכי ההתחדשות העירונית בחיפה. כמו כן, ניהלתי יומן ובו תעדתי כל פעולה הקשורה למחקר – החל מפעולות פרוזאיות הדרושות לתחזוקת העגלה ותכולתה ועד לרשמים שהתקבלו אצלי בעקבות האירועים.

מחקר זה הוא ככל הנראה מחקר הפעולה הראשון בישראל העושה שימוש בכלים עיצוביים בהקשר של התחדשות עירונית.

he_ILעִבְרִית