התנסות בתקשורת המדע - טכניון - החממה החברתית התנסות בתקשורת המדע - טכניון - החממה החברתית
  • חינוך למדע וטכנולוגיה
  • פרופ"ח אילת ברעם-צברי ויעל בראל בן דוד
  • התנסות תקשורת המדע
  • תשע"ח

הקורס התנסות בתקשורת המדע ניתן זו השנה השנייה בפקולטה לחינוך למדע וטכנולוגיה ומציע למשתתפים בו הזדמנות ייחודית להתמחות במהלך התואר בגופי תקשורת המדע המובילים בארץ. הקורס מאפשר למידה וחידוד של יכולות כתיבה והנגשת מדע לציבור וכן הזדמנות ייחודית לצבירת ניסיון מעשי, יצירת קשרים מקצועיים בתחום תוך הדרכה וליווי צמוד של עורכים מנוסים העוסקים בתחום באופן שוטף.

מטרתו העיקרית היא הענקת ניסיון מעשי בתחום תקשורת המדע כפי שהוא מתרחש הלכה למעשה, חידוד והקניית כלים למדענים בכתיבה לציבור מתוך כוונה לעודד ולתמוך בתוכן מדעי איכותי ונגיש בספירה הציבורית (רשתותחברתיות וערוצי מדיה תקשורתיים.)

הקורס פתוח בפני סטודנטים מכל התארים ומכל הפקולטות, שהם בוגרי קורסי "תקשורת המדע" וכן בפני סטודנטים בעלי ניסיון תקשורתי, כולל כתיבה מגזינית או חדשותית, ניסיון ברדיו או טלוויזיה, הפעלת בלוג או פודקאסט, יצירת תכנים מדעיים ברשתות חברתיות וניסיון בהנגשת מדע לציבור הרחב במסגרת "מדע על הבר," הדרכה במוזיאון מדע וכו'. בגלל אופי ההתנסות ומספר המקומות המוגבל להתמחות, הקורס פתוח כל שנה למספר קטן של משתתפים.

במסגרת הקורס, הסטודנטים התנסו בהנגשת מדע ובתקשורת המדע בסביבות אותנטיות. ההתנסות כללה ביקור מערכת התקשורת והשתתפות בתחקיר והפקה של אייטמים בנושאי מדע לצד ובהדרכת צוות המערכת.

במסגרת ההתמחות ובנוסף לעזרה בתחקיר ועריכה, הסטודנטים כתבו שלוש כתבות או ידיעות מקוריות שהתפרסמו במסגרת בה מועברת השתלמותם. בתום הקורס הסטודנטים הגישו תיק עבודות המכיל את הידיעות, הכתבות, התחקירים ורפלקציה, המדגים את התפתחות כישוריהם והבנתם את התחום וכן את חווייתם במסגרת ההתמחות.

מקומות ההתמחות:

המערכות שסיפקו את אכסניית ההתמחות השנה כללו את:

  • עמותת ודף הפייסבוק מדע גדול בקטנה – פרויקט הנגשת המדע העצמאי הגדול בארץ שנעשה כולו בהתנדבות. הפרויקט עוסק בהבאת תכני מדע להמונים מכל תחומי ה -STEM. האתר מתמחה בהנגשת מדע בגובה העיניים ופירוק טענות פסאודו-מדעיות המתפרסמות לציבור באמצעי התקשורת השונים. עיקר הפרסומים נעשים בפלטפורמות הרשתות החברתיות פייסבוק וטוויטר עם חשיפה למעל 114 אלף חברים ועוקבים.
  • אתר החדשות של מכון דוידסון לחינוך מדעי – הזרוע החינוכית של מכון ויצמן למדע. צוות האתר עוסק בהנגשת מדע לקהל הרחב, בדגש על כתבות מדע פופולרי, סרטונים ופעילות ברשתות החברתיות.
  • זווית – סוכנות ידיעות בנושאי מדע וסביבה – היא מיזם התקשורת של האגודה הישראלית לאקולוגיה ומדעי הסביבה. האתר, שהוקם לפני כשלוש שנים, הוא פלטפורמת תוכן דיגיטלית שמספקת לציבור ידע מדעי-סביבתי בצורה מעניינת ופשוטה להבנה.
  • דוברות הטכניון – עוסקת בכל תחומי המחקר השונים והמגוונים בטכניון. מטרתם היא להוציא לאור מחקרים של חוקרי הטכניון המתפרסמים בכתבי עת מדעיים ולהנגיש אותם לקהל הרחב באתר הטכניון ובדף הפייסבוק שלו.
he_ILעִבְרִית