רחוב תאופיק זיאד | شارع توفيق زياد - טכניון - החממה החברתית רחוב תאופיק זיאד | شارع توفيق زياد - טכניון - החממה החברתית
סטודנטים

דורין אבו נסאר, אמארה סבאג
دورين وأمارة
הפקולטה לארכיטקטורה ובינוי ערים

מנחות

מרצה ומנחה:
אדר' רות ליברטי-שלו
תרגול ועריכה:
אדר' שאדן חאמד, אדר' ג'וד ג'באלי

קורס

מאדינה ועמארה
ארכיון אדריכלות ערבית

שנה

2019

תקציר

רחוב תאופיק זיאד היה בעבר חלק מאזור פריפריאלי חיצוני לעיר נצרת. לאורך הזמן התפתח לרחוב מרכזי שמהווה רחוב ראשי המחבר בין המרכז העירוני החדש לבין מרכז העיר העתיקה של נצרת. כיום רחוב תאופיק זיאד הוא אחד מצירי הכניסה העיקריים לעיר. עבודה זו סוקרת את התפתחות הרחוב על בסיס מידע שנאסף ממקורות שונים, ובוחנת את השכבות ההיסטוריות השונות שהשפיעו על הרחוב באמצעות קריאה של מצבו הנוכחי. היחסים בין הבנוי לפנוי משקפים את התפתחות הרחוב ומסמנים את המקומות שעתידים עוד להתפתח. עוד בוחנת העבודה את השינויים במעמדו של הרחוב  לאורך זמן מבחינה חברתית וכלכלית, דרך בחינת דפוסי המגורים המשתנים של תושבי העיר נצרת.‎‎

كان شارع توفيق زيّاد في الماضي جزءًا من منطقة خارجيّة بعيدة عن مركز مدينة الناصرة. مع مرور الوقت، مرّ الشارع بسيرورة تطوّر حوّلته إلى شارع مركزيّ وبمثابة شارع رئيسيّ، يربط المركز المدينيّ الجديد للناصرة بمركزها القديم. يشكّل الشارع أحد المداخل الأساسيّة للمدينة. تقدّم هذه الوظيفة مراجعة لتطوّر الشارع على أساس المعلومات التي تمّ تجميعها من المصادر المختلفة، وتدرس طبقاته التاريخيّة المختلفة التي أثّرت عليه من خلال قراءة وضعه الحاليّ.

تعكس العلاقات بين المبني والشاغر تطوّر الشارع، وتشير إلى المواقع التي ستتطوّر مستقبلًا. يبحث هذا النصّ مشكلة تغيّر مكانة الشارع من ناحية اجتماعيّة واقتصاديّة، من خلال فحص أنماط السكن المتغيّرة عند سكان مدينة الناصرة.

he_ILעִבְרִית